Поліноз у дітей: алергія на пилок

У наш час алергія — одне з найпоширеніших захворювань, в більшості випадків не смертельне, але доставляє дискомфорт. На весну, літо і початок осені припадає пік алергії на пилок — полінозу. Батькам алергетиків корисно буде знати, як лікувати поліноз у дітей.

Поліноз у дітей — це хронічне алергічне захворювання. Як і будь-яка алергія, поліноз у дітей є наслідком підвищеної чутливості організму до впливу певного фактора навколишнього середовища. В даному випадку алергеном є пилок рослин. При попаданні пилку на слизові оболонки організму вони реагують на запалення. Запалення слизових оболонок носа проявляється нежиттю, а очей — кон’юнктивіт.

Поліноз — одне з найпоширеніших алергічних захворювань у дітей. Він може виявлятися практично в будь-якому віці. Схильність до виникнення алергії передається генетично, але велику роль у розвитку полінозу грає середовище — ті рослини, які ростуть у конкретній кліматичній зоні. Наприклад, в середній смузі Росії виділяється три періоди цвітіння потенційно небезпечних для алергетиків рослин :

• весняний період (квітень і травень) — цвітіння дерев (ліщина, дуб, вільха, береза тощо);
  • літній період (червень і липень) — цвітіння злакових трав (пирій, тимофіївка, вівсяниця, тонконіг, лисохвіст, їжака та ін);
  • літньо-осінній (пізній літній) період (серпень і початок вересня) — цвітіння лободових і складноцвітих рослин (лобода, амброзія, полин і тощо).

Виходить, що поліноз у дітей може проявлятися в будь-який час з квітня по вересень, в залежності від того, пилок яких саме рослин виступає в ролі алергену.

Як розрізнити поліноз і інші захворювання?

Іноді батьки припускаються помилки, приймаючи алергічний нежить за респіраторну інфекцію, і починають лікувати дитину від ГРВІ. Алергія не проходить, а непотрібні ліки організму на користь не йдуть. З першого погляду дійсно можна переплутати поліноз з застудою: свербіж у носі, проблеми з носовим диханням, рясні рідкі виділення з носа, чхання властиві обом захворювань. Але, на відміну від ГРВІ, поліноз у дітей рідко супроводжується підвищеною температурою, слабкістю, болем у горлі і збільшенням лімфатичних вузлів.

Також легко сплутати інше поширене прояв полінозу — алергічний кон’юнктивіт — з бактеріальним і вірусним кон’юнктивітом. Загальні симптоми для всіх видів кон’юнктивіту — це почервоніння слизової оболонки очей, свербіж, набряк повік, світлобоязнь, сльозотеча, відчуття «піску в очах». Але алергічний кон’юнктивіт при полінозі не супроводжується гнійними виділеннями з очей і зазвичай вражає обидва ока (на відміну від бактеріального та вірусного).

У важких випадках поліноз у дітей може прийняти форму бронхіальної астми. Пилкова астма проявляється так само, як і астма взагалі. типові симптоми — сухий кашель, хрипи, свистяче дихання, приступи ядухи. Алергічна астма при полінозі часто поєднується з алергічним ринітом і кон’юнктивітом.

Щоб поставити діагноз, треба звернутися до педіатра. який виключить схожі за проявами захворювання (ГРВІ, бронхіт, вірусний і бактеріальний кон’юнктивіт тощо). Потім проводяться спеціальні аналізи, що дозволяють виявити конкретний алерген.

Як лікувати поліноз у дітей?

Лікування полінозу складаються з двох компонентів. усунення алергену і медикаментозне лікування. Для початку потрібно максимально захистити дитину від впливу алергену. не виїжджати за місто, не гуляти в жарку, суху і вітряну погоду. Краще відправлятися на прогулянки після дощу, який прибиває пилок до землі. Після прогулянки потрібно переодягнутися і промити очі і ніс водою.

Треба затягнути вікна частою сіткою, що захищає від проникнення пилку. Сітку слід регулярно змочувати, час від часу мити або міняти. Важливо стежити за чистотою і вологістю повітря в квартирі.

У період цвітіння рослин потрібно перевести дитину на гіпоалергенну дієту. тому що поліноз у дітей може супроводжуватися харчовою алергією на споріднені продукти. фрукти, ягоди та продукти їх переробки (соки, джеми, варення тощо), мед, лікарські препарати з компонентами трав.

Медикаментозне лікування полінозу полягає в прийомі антигістамінних (протиалергічних препаратів. Їх потрібно приймати щодня протягом усього періоду цвітіння. При набряку слизової оболонки носа призначають судинозвужувальні краплі для зняття набряку і відновлення носового дихання. Їх потрібно приймати не більше семи днів поспіль. У важких випадках призначають гормональні препарати місцевої дії (глюкокортикоїди).

0209990
208252